Dijital Pazarlamanın İşinize Olan Katkıları

Her iş; bir yatırım,sermaye,emek ve beklenti demektir.Yani kurduğunuz her iş için bu faktörler mevcuttur.Biri olmadan diğeri olmaz.Peki bu saydığım faktörler ile çok iyi dostluk kuran  ve onlardan alacağınız performansı arttıran başka bir faktör olsaydı?

Düşünün ki bir restaurant açtınız.Yüksek miktarda yatırım yaptınız.
İş kuracağınız yeri seçerken demografik koşulları gözönünde bulundurdunuz.
Masa,sandalye,mutfak,tadilat,personel maliyeti vb. maliyetlere harcamalar yaptınız.Tabelanızı astınız ve her şey başladı.Buraya kadar her şey çok güzel değil mi?Peki bundan sonrası için planınız nedir?Restaurantınızın önünden acıkmışken geçecek insanların sizin restaurantınızda yemek yemeye karar vermelerini mi bekleyeceksiniz?Aslında öyle olmadığını hepimiz biliyoruz ve siz de bu beklentiler içerisinde iş kurmadınız zaten.İnsanlar market ürünlerini  herhangi bir büfe ya da marketten alabilirler.Bununla ilgili özel bir mekan seçmezler. Mesela sigara kullanan insan sigara satın almak istediğinde herhangi bir semtteki herhangi bir büfeden bunu alabilir, fakat yemek böyle değildir.İyi bir yemek için 100 km’den fazla yol gittiğimiz zamanlar olur.Ne kadar uzak olduğuna bakmaksınızın oraya ulaştığımızda alacağımız keyfi düşünerek yola çıkarız.Peki neden 100 km ötemizdeki restaurantın o yemeği iyi yaptığını ve oraya varana kadar belkide onlarca muadil işletme geçerken orayı tercih ettiğimizi düşündünüz mü?
Ya da o mekan nasıl oldu da bu kadar uzaktaki müşterileri de kendisine çekebildi?
Burada sektör olarak restaurant sadece bir örnekti.Başka bir sektörden bahsedelim.
Mesela bir saç ekim merkeziniz var.İşinizde o kadar iyisiniz ki insanlar artık sizi tabiri caizse parmakla göstermeye başladı.Peki yurtdışına açılmayı, döviz kurunu kendi avantajınıza kullanıp oradaki müşterileri çekmeyi nasıl başaracaksınız?

Bir mobilya mağazanız olduğunu ve stoklarınızdaki ürünlerin ağırlıklı olarak yeni evli çiftler veya evlenmek üzere olan çiftler için olduğunu düşünün.Peki tanıtım yaparken sadece bu kitleye özel bir tanıtım yapabilir miydiniz?
Broşürler ile sizce bu mümkün olur muydu?Kimin ne zaman evlendiğini veya yakında evleneceğini ya da kimin bir ilişkisi olduğunu nereden bilebilirdiniz ki?

Size bu bilgilere aslında ulaşılabileceğini ve 2 milyardan fazla insanın iş durumunu,ilişki durumunu,evli veya bekar olduğunu, hobilerini, hatta siyasi görüşünü ve alışveriş tercihlerini bilen bir sistem olduğunu söylesem hayal gibi mi gelirdi?
Facebook’un kullandığı Algoritma sistemi saniyeler içerisinde bu işlemleri yapabiliyor. Aynı sistem yine Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da da kullanılıyor.
Şimdi dijital pazarlamanın gücünü daha da iyi anlamaya başladık.
Fakat, güç her zaman başarı getirir mi?
Bu konuda Pirelli’nin 25 yıldır kullandığı sloganı söylemeden geçemeyeceğim.
”Kontrolsüz güç, güç değildir.” Yani böyle bir güç (dijital pazarlama ve reklamlar) ancak doğru kullanıldığında istenilen sonuçlar alınabilir.Bunun için de mutlaka bu konuda ileri seviyede bilgiye ve eğitime sahip uzman bir kişi veya ekip ile çalışmak kritik önem taşır.Evet, sizin için bu bir maliyet demektir.Fakat bu maliyetin karşılığında işinize olacak katkıları ve müşteri sayınızdaki artışı, marka bilinirliğinizi ve bunlarla bağlantılı olarak da işinizi daha ileri seviyeye taşıyabilme imkanına sahip olacağınızı düşündüğünüzde, bu maliyet; yapılan işlemler sonrası sizin için ne kadar önemli olacaktır?
Aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerinizin çoğu bu tür yöntemleri kullanıyor.
Google a sizin sektörünüzle ilgili bir kelime yazılıp bulunduğunuz şehir/ilçe ile birlikte aransa (Örneğin: Klima servisi Kadıköy) çıkan sonuçlarda üst sıralarda olmak istemez miydiniz?
Ya da siz uyurken bile size randevu alan ya da sizin adınıza satış yapan 24 saat aktif bir sistemin sizin için sürekli olarak çalışması ve sizin para kazanmanız için müşteriler bulmasının işinize olan katkılarını bir düşünün.Yani bir yerde kahve içerken bile siz o an çalışmadığınızda sizin işiniz için çalışan 7/24 mesai yapan bir sistem olduğunu düşünün.Vardiyalı sistemde insan çalıştırsanız bile bu en az 3 vardiya demek ve 3 adet maaş demektir.Bunun yerine bundan daha ucuz maliyetler ile sistemlerin kurulabileceğini ve daha fazla iş yapabileceğinizi bilmek hoşunuza gider miydi?
Dünya’nın en ünlü iş insanlarından olan Warren Buffet’ın da söylediği gibi ”Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulamazsan ölene kadar çalışacaksın.”

nfikir.com olarak bu hizmetleri ve daha fazlasını sizlere sunarak işinizi geliştiren fikirler ile şirketinizi arzuladığınız noktalara taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Daha fazlası için info@nfikir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir